Aktualności

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

18 kwietnia 2024 r.


W zakładce: WYDARZENIA KULTURALNE znajduje się relacja ze spotkania "Profesor Jan Szczepański (1913-2004) we wspomnieniach w 20. rocznicę śmierci", które odbyło się 16 kwietnia 2024 r.
Zapraszamy!

ARCHIWUM WPISÓW

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE "PROFESOR JAN SZCZEPAŃSKI (1913-2004) WE WSPOMNIENIACH W 20. ROCZNICĘ ŚMIERCI"

9 kwietnia 2024 r.

Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział Ustroń oraz Towarzystwo Miłośników Ustronia zapraszają na spotkanie "Profesor Jan Szczepański (1913-2004) we wspomnieniach w 20. rocznicę śmierci", które odbędzie się 16 kwietnia 2024 r. (wtorek) o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury „Prażakówka” przy ul. I. Daszyńskiego 28 w Ustroniu.
Gośćmi wydarzenia będą: prof. Karol Daniel Kadłubiec, Anna Gluza i Danuta Koenig. Oprawa muzyczna: Tymoteusz Tomala – fortepian. Spotkanie ma charakter otwarty.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

22 marca 2024 r.

Zapraszamy do zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie znajdują się relacje wraz z galeriami zdjęć z marcowych spotkań historycznych – z dziejów Zawodzia Górnego (18 marca 2024 r.) oraz „W kręgu ustrońskiego pastora Jerzego Janika i jego rodziny” (19 marca 2024 r.).

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE HISTORYCZNE "W KRĘGU USTROŃSKIEGO PASTORA JERZEGO JANIKA I JEGO RODZINY"

12 marca 2024 r.

Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział Ustroń oraz Towarzystwo Miłośników Ustronia zapraszają na spotkanie historyczne – "W kręgu ustrońskiego pastora Jerzego Janika i jego rodziny", które odbędzie się 19 marca 2024 r. (wtorek) o godz. 16.00 w sali Domu Parafialnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy pl. ks. Karola Kotschego 4 w Ustroniu.

W programie:
♦ prelekcja Bożeny Kubień – Dzieje „pastoralnego domu” rodziny Janików, czyli budynku dzisiejszej poczty,
♦ krótka opowieść Alicji Michałek o zięciu pastora Jerzego Janika – Heinrichu Blanku oraz jego willi na Zawodziu.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

11 marca 2024 r.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie historyczne poświęcone dziejom Zawodzia Górnego, które odbędzie się 18 marca 2024 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w Klubie Kuracjusza w budynku Sanatorium "Równica" przy ul. Sanatoryjnej 1 w Ustroniu.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

25 lutego 2024 r.

Zapraszamy do zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie znajduje się relacja wraz z fotogalerią ze spotkania z 26 tomem „Pamiętnika Ustrońskiego”, które odbyło się 20 lutego 2024 r. w Domu Parafialnym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ustroniu.

SPOTKANIE Z "PAMIĘTNIKIEM USTROŃSKIM" TOM 26

12 lutego 2024 r.

Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział Ustroń oraz Towarzystwo Miłośników Ustronia zapraszają na spotkanie z „Pamiętnikiem Ustrońskim”, które odbędzie się 20 lutego 2024 r. (wtorek) o godz. 16.00 w sali Domu Parafialnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy pl. ks. Karola Kotschego 4 w Ustroniu.
W programie:
♦ prelekcja Bożeny Kubień ilustrowana fotografiami pochodzącymi z 26 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”,
♦ opowieści autorów artykułów.

UKAZAŁ SIĘ 26 TOM "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"!

Ukazał się 26 tom „Pamiętnika Ustrońskiego”!
Książkę, w cenie 35 zł, można nabyć na terenie Ustronia w kilku punktach oraz za pośrednictwem naszej strony internetowej – zakładka SPRZEDAŻ WYDAWNICTW.
W tej zakładce znajduje się również szczegółowy opis naszej najnowszej publikacji – problematyka, autorzy, spis treści itd.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

22 stycznia 2024 r.


Zapraszamy do zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie prezentujemy 26 tom „Pamiętnika Ustrońskiego” wraz z galerią fotografii ze spotkania historycznego promującego wydawnictwo, które odbyło się 19 stycznia 2024 r. w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego.

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE HISTORYCZNE PROMUJĄCE 26 TOM "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"

9 stycznia 2024 r.

Towarzystwo Miłośników Ustronia, Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego oraz Miejski Dom Kultury „Prażakówka” zapraszają na spotkanie historyczne, promujące 26 tom „Pamiętnika Ustrońskiego”, które odbędzie się w piątek 19 stycznia 2024 r. o godz. 17.00
w Muzeum Ustrońskim przy ul. Hutniczej 3.

W programie:
- prezentacja 26 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego” – redaktor prowadząca wydawnictwa Bożena Kubień,
- opowieści autorów artykułów,
- występ wokalistów – Karoliny Kidoń i Szymona Staniszewskiego.

MICHAŁ PILCH (1937-2023)

29 maja 2023 r.

Pożegnaliśmy Michała Pilcha. Zasłużony dla naszego miasta i regionu działacz turystyczny, społeczny oraz przewodnik beskidzki zmarł 22 maja 2023 r. w Szpitalu Śląskim w Cieszynie w wieku 85 lat. W jego osobie straciliśmy człowieka wielu pasji, talentów i rozlicznych zainteresowań, zawsze słownego i chętnego do pomocy, znakomitego krajoznawcę, od lat zaangażowanego w pracę Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Towarzystwa Miłośników Ustronia i Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego.

Urodził się 11 września 1937 r. w Ustroniu jako syn Andrzeja Pilcha i Heleny z domu Cieślar. Edukację swą rozpoczął jeszcze podczas okupacji, uczęszczając do przedszkola „na krzyżówce”. Następnie ukończył Szkołę Podstawową nr 2, a świadectwo dojrzałości otrzymał w Liceum Ogólnokształcącym w Wiśle. Studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, uzyskując w 1962 r. tytuł mgr. inż. elektryka. Pierwszą pracę zawodową podjął w Fabryce Maszyn Elektrycznych „Celma” w Cieszynie. Później zatrudniony był w Branżowym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Maszyn Elektrycznych „Komel” w Katowicach Oddział Zamiejscowy w Cieszynie oraz w przedsiębiorstwie Elektronarzędzia „Celma” w Goleszowie. Będąc na emeryturze prowadził własną firmę zajmującą się doradztwem i wdrażaniem systemów jakości. Czynny zawodowo pozostawał do 2021 r., stale podnosząc swe kompetencje, uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach, uzyskując nowe uprawnienia i certyfikaty.
Zamiłowanie do wycieczek oraz wędrówek górskich zrodziło się u niego we wczesnej młodości. W 1957 r. jako dwudziestoletni student wstąpił w szeregi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W latach 60. stał na czele zakładowego Koła PTTK nr 3 przy cieszyńskiej „Celmie”. Przez wiele lat był wiceprezesem Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie oraz przewodnikiem beskidzkim I klasy na obszar: Beskidów, Orawy, Spiszu, Pienin, Pogórza Karpackiego, Beskidów Czeskich i Beskidów Słowackich. Za swą aktywną działalność na rzecz rozwoju turystyki w naszym regionie wyróżniony został odznakami: Zasłużony Przewodnik oraz Honorowy Przodownik Górskiej Odznaki Turystycznej.
Z Towarzystwem Miłośników Ustronia związany był od 1992 r. Przez 23 lata pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu. Od 2001 r. pracował w zespole redakcyjnym „Pamiętnika Ustrońskiego”. Na łamach tegoż wydawnictwa opublikował kilkanaście wartościowych artykułów historycznych, w tym tak odkrywcze opracowania jak te poświęcone osobie ustrońskiego botanika i podróżnika Teodora Kotschego czy dolinie potoku Dobka. W 2007 r. wyruszył w Bieszczady, aby zebrać materiały i udokumentować losy ustrońskich osadników, którzy w połowie lat 60. ubiegłego stulecia wyjechali do Woli Piotrowej na Łemkowszczyznę, gdzie założyli swe gospodarstwa domowe i zbudowali Dom Modlitwy Ewangelicznej Wspólnoty Zielonoświątkowej. Te pionierskie poszukiwania badawcze znalazły swój finał w postaci artykułu w 13 tomie „Pamiętnika Ustrońskiego”.
W 1984 r. został jednym z inicjatorów powołania w Ustroniu Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego oraz piastował obowiązki jego pierwszego, wieloletniego prezesa. Współorganizował sesje popularnonaukowe, odczyty, prelekcje, koncerty, wystawy, wycieczki, prowadził kronikę Oddziału. Udzielał się także w działalności ogólnopolskiej Towarzystwa. Był głównym pomysłodawcą i współtwórcą albumu „Leśne kościoły. Miejsca tajnych nabożeństw ewangelickich w Beskidzie Śląskim”, wydanego w 2009 r. w Bielsku-Białej.
Od 2008 r. w numerach świąteczno-noworocznych „Gazety Ustrońskiej” ukazywał się cykl „Ustrońskie rocznice” jego autorstwa. W 2013 r. aktywnie włączył się w organizację Międzynarodowego Zjazdu Pilchów w Wiśle pod hasłem „Pilchowie – pewność na niepewnym świecie”. Trzeba też wspomnieć o jeszcze jednej jego pasji, jaką było fotografowanie. Zawsze pojawiał się z aparatem fotograficznym w ręku. Uwieczniał wszystkie nasze wydarzenia i inicjatywy, jak również codzienne życie miasta, krajobraz, przyrodę. Pozostawił nam setki fotografii. Z tej ogromnej spuścizny cały czas będziemy korzystać.
Pogrzeb śp. Michała Pilcha odbył się 27 maja 2023 r. w kościele ewangelicko-augsburskim ap. Jakuba Starszego w Ustroniu. Uroczystość prowadził ks. Dariusz Lerch, a kazanie wygłosił ks. Michał Matuszek. Zmarłego pożegnali: przewodniczący Rady Miasta Ustroń Marcin Janik oraz Łukasz Sitek w imieniu Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego i Bożena Kubień w imieniu Towarzystwa Miłośników Ustronia. Spoczął na miejscowym cmentarzu ewangelickim.
Bożena Kubień

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

25 lutego 2023 r.

Zapraszamy do zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie opublikowana została relacja wraz z galerią fotografii ze „Wspomnieniowej przechadzki po dawnym Ustroniu”, czyli spotkania z 25 tomem „Pamiętnika Ustrońskiego”, które odbyło się 21 lutego 2023 r. w gościnnych progach Domu Parafialnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ustroniu.

SPOTKANIE Z "PAMIĘTNIKIEM USTROŃSKIM". WSPOMNIENIOWA PRZECHADZKA PO DAWNYM USTRONIU

14 lutego 2023 r.

Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział Ustroń oraz Towarzystwo Miłośników Ustronia zapraszają na spotkanie z „Pamiętnikiem Ustrońskim”, które odbędzie się 21 lutego 2023 r. (wtorek) o godz. 16.00 w sali Domu Parafialnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy pl. ks. Karola Kotschego 4 w Ustroniu.
W programie:
♦ „Wspomnieniowa przechadzka po dawnym Ustroniu” – prelekcja Bożeny Kubień ilustrowana fotografiami pochodzącymi z 25 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”,
♦ opowieści autorów artykułów.


UKAZAŁ SIĘ 25 TOM "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"!

Jubileuszowy, 25 tom „Pamiętnika Ustrońskiego” zagościł na rodzimym rynku wydawniczym!
Książkę, w cenie 30 zł, można nabyć na terenie Ustronia w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego przy ul. Hutniczej 3, w Miejskiej Informacji Turystycznej (Rynek 2), na Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy pl. ks. Karola Kotschego 4, w sklepie Zibi-Hit przy ul. Michała Grażyńskiego 5 oraz za pośrednictwem naszej strony internetowej – zakładka SPRZEDAŻ WYDAWNICTW.
W tej zakładce znajduje się również szczegółowy opis naszej najnowszej publikacji – problematyka, autorzy, spis treści itd.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

24 stycznia 2023 r.


Zapraszamy serdecznie do przejrzenia zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie prezentujemy 25 tom „Pamiętnika Ustrońskiego” wraz z galerią fotografii ze spotkania historycznego promującego wydawnictwo, które odbyło się 21 stycznia 2023 r. w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego.


ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE HISTORYCZNE PROMUJĄCE 25 TOM "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"

10 stycznia 2023 r.

Towarzystwo Miłośników Ustronia oraz Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego zapraszają na niezwykłe spotkanie historyczne, promujące 25 tom „Pamiętnika Ustrońskiego”, które odbędzie się w sobotę 21 stycznia 2023 r. o godz. 15.00 w Muzeum Ustrońskim przy ul. Hutniczej 3.

W programie fascynująca podróż w czasie do dawnego Ustronia:
- prezentacja 25 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego” – redaktor prowadząca wydawnictwa Bożena Kubień,
- opowieści autorów artykułów,
- wiele unikatowych, archiwalnych, dotychczas niepublikowanych fotografii.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

25 marca 2022 r.

W zakładce: WYDARZENIA KULTURALNE pojawiła się krótka relacja ze spotkania z najnowszym, 24 „Pamiętnikiem Ustrońskim” na Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ustroniu, które odbyło się w dniu 22 marca 2022 r.

SPOTKANIE Z "PAMIĘTNIKIEM USTROŃSKIM". POWSPOMINAJMY DAWNY USTROŃ I JEGO MIESZKAŃCÓW

15 marca 2022 r.

Towarzystwo Miłośników Ustronia oraz Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Ustroniu zapraszają na spotkanie z „Pamiętnikiem Ustrońskim”, które odbędzie się 22 marca 2022 r. (wtorek) o godz. 17.00 w sali Domu Parafialnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy pl. ks. Karola Kotschego 4 w Ustroniu.
W programie omówienie najnowszego, 24 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego” połączone z prezentacją multimedialną fotografii pt. „Powspominajmy dawny Ustroń i jego mieszkańców”.

PROMOCJA 24 TOMU "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO" - premierowa prezentacja książki w Internecie (5 stycznia 2022 r.)

7 stycznia 2022 r.

Zapraszamy do zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie premierowej prezentacji 24 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego” dokonała Bożena Kubień.
Tam również znajdziemy galerię wybranych, archiwalnych fotografii, zamieszczonych w książce.

UKAZAŁ SIĘ 24 TOM "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"!

22 grudnia 2021 r.

Miło nam poinformować, że ukazał się nowy, 24 tom „Pamiętnika Ustrońskiego”!
Książkę, w cenie 30 zł, można nabyć na terenie Ustronia w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego przy ul. Hutniczej 3, w Miejskiej Informacji Turystycznej (Rynek 2), na Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy pl. ks. Karola Kotschego 4, w sklepie Zibi-Hit przy ul. Michała Grażyńskiego 5 oraz za pośrednictwem naszej strony internetowej – zakładka SPRZEDAŻ WYDAWNICTW.
W tej zakładce znajduje się również szczegółowy opis naszej najnowszej publikacji – problematyka, autorzy, spis treści itd.
25 marca 2021 r.

Odszedł Korneliusz Świątek. Inżynier budownictwa oraz długoletni dyrektor przedsiębiorstw zajmujących się całością procesów inwestycyjnych zmarł 26 lutego 2021 r. w Ustroniu przy ul. Słonecznej, gdzie zamieszkiwał. Na przestrzeni okresu 1968-2003 był uczestnikiem budowy uzdrowiska w Ustroniu oraz infrastruktury w powiecie cieszyńskim. Współtworzył wiele znaczących realizacji. Ślady jego działalności zawodowej znajdziemy w substancji architektonicznej miast i miasteczek niemal w całym regionie.

Urodził się 20 grudnia 1931 r. w miejscowości Szastarka na Lubelszczyźnie jako syn nauczycieli – Wincentego Świątka i Janiny z domu Gajda. Do Szkoły Powszechnej uczęszczał w Bełżycach koło Lublina. Po II wojnie światowej znalazł się w Katowicach, gdzie kontynuował edukację w Gimnazjum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. W 1950 r., po zdaniu z wyróżnieniem matury, podjął studia na Wydziale Inżynieryjno-Budowlanym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Pierwszy stopień studiów zakończył w 1954 r., a dwa lata później uzyskał dyplom magisterski w specjalności budowy mostów. Z kolei w 1977 r. w Studium Podyplomowym Planowania i Ekonomii Regionu przy Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach obronił pracę końcową pt. „Organizacja, planowanie i realizacja uzdrowiska w Ustroniu”. Pracował w Katowicach, a następnie w Szczawnicy, gdzie jako naczelny inżynier uzdrowiska odpowiedzialny był za jego modernizację i rozbudowę. Do Ustronia trafił w 1968 r. z inicjatywy gen. Jerzego Ziętka i z tym miastem związał całe dalsze życie. W latach 1968-1975 pełnił funkcję naczelnego inżyniera Zarządu Inwestycji Dzielnicy Leczniczo-Rehabilitacyjnej w Ustroniu Zawodziu. W 1975 r. z chwilą przekształcenia tejże instytucji w Rejonową Dyrekcję Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Ustroniu został jej dyrektorem. Od 1985 r. kierował Wojewódzką Dyrekcją Inwestycji w Bielsku-Białej Oddział Rejonowy w Ustroniu (potem w Cieszynie), która powstała w następstwie dalszych przeobrażeń poprzedniego zakładu. W 1992 r. w wyniku woli załogi firmę przekształcono w spółkę pracowniczą pn. Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych „INWESTUS” Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie przy ul. Bobreckiej 1, a Korneliusz Świątek został wybrany przez pracowników prezesem. Na tym stanowisku pracował do emerytury, na którą przeszedł z dniem 31 marca 2000 r. Niemniej już po dwóch miesiącach przyjął propozycję firmy Allcon z Bielska-Białej, zostając głównym inżynierem budowy oczyszczalni ścieków w Ustroniu, a jednocześnie kierownikiem Działu Jakości. Aktywność zawodową zakończył w 2003 r.
Mało było na ziemi cieszyńskiej inwestycji, którym by nie towarzyszył. Budował m.in.: nowe uzdrowisko w Ustroniu Zawodziu, osiedle domków lekarskich przy ul. Słonecznej w Ustroniu, osiedla mieszkaniowe w Ustroniu (Manhatan, Centrum II), Cieszynie (Podgórze, Bobrek Wschód, Bobrek Zachód, Liburnia), Wiśle (XXV-lecia) i Skoczowie (Górny Bór), Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, nową część Szpitala Śląskiego w Cieszynie, szkoły w Ustroniu, Skoczowie i Hażlachu, basen kąpielowy oraz dom profesorski przy Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, basen kąpielowy przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, Dom Pomocy Społecznej w Cieszynie, oczyszczalnie ścieków w Cieszynie, Wiśle, Skoczowie, Strumieniu i Ustroniu, magistrale sieci ciepłowniczych i kanalizacyjnych... To tylko wybrane, najważniejsze przykłady z szerokiego wachlarza realizacji. Kiedy 20 kwietnia 2013 r. zorganizowałam w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego spotkanie z panem Korneliuszem, sala wypełniła się po brzegi. Przyszli nie tylko jego koledzy z branży, z którymi niegdyś współpracował, ale dopisała również młodsza publiczność, zainteresowana tym, jak rozwijało się budownictwo na Śląsku Cieszyńskim na przestrzeni ostatnich trzech dekad XX stulecia. Wiele archiwaliów z tego okresu (fotografie, dokumenty) udostępnił redakcji „Pamiętnika Ustrońskiego”. Dziś stanowią one nieocenione źródło wiedzy i niejednokrotnie były już zamieszczane w naszym wydawnictwie. Do spuścizny tej będziemy jeszcze nieraz sięgać.

PROMOCJA 23 TOMU "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"

15 stycznia 2021 r.

Premierowa prezentacja książki tym razem odbywa się w Internecie.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie o najnowszym wydawnictwie Towarzystwa Miłośników Ustronia pisze Bożena Kubień. Tam również znajdziemy galerię wybranych, archiwalnych fotografii, zamieszczonych w roczniku.

UKAZAŁ SIĘ 23 TOM "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"!

23 grudnia 2020 r.

Z wielką radością informujemy, że ukazał się nowy, 23 tom „Pamiętnika Ustrońskiego”!
Książkę, w cenie 25 zł, można nabyć na terenie Ustronia w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego przy ul. Hutniczej 3, w Miejskiej Informacji Turystycznej (Rynek 2), na Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy pl. ks. Karola Kotschego 4 oraz za pośrednictwem naszej strony internetowej – zakładka SPRZEDAŻ WYDAWNICTW.
W tej zakładce znajduje się również szczegółowy opis naszej najnowszej publikacji – problematyka, autorzy, spis treści itd.

KONKURS WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2020 - ROZWIĄZANIE TESTU

27 października 2020 r.

DRODZY MŁODZI PASJONACI USTRONIA!

W zakładce: EDUKACJA REGIONALNA znajdziecie rozwiązanie testu, na zakończenie tegorocznej, jakże innej niż w poprzednich latach, bardzo okrojonej edycji Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha.

Powodzenia!

KONKURS WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2020

10 września 2020 r.

DRODZY USTROŃSCY SIÓDMOKLASIŚCI!

Planowana na rok 2020 kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha z uwagi na pandemię koronawirusa musiała zostać ograniczona do minimum.
Nie spotkamy się tym razem osobiście na warsztatach regionalnych i spacerach historycznych po Ustroniu oraz na finale Konkursu.
Zabieramy Was jednak w podróż po historii i dziedzictwie kulturowym Ustronia w Internecie. Na stronie internetowej Towarzystwa Miłośników Ustronia, w zakładce: EDUKACJA REGIONALNA, znajdziecie sześcioczęściowy komplet materiałów szkoleniowych, opracowanych przez koordynatora projektu Bożenę Kubień do tegorocznej edycji. Pooglądajcie proszę piękne fotografie Ustronia – archiwalne i współczesne – oraz zapoznajcie się z wiedzą z zamieszczonych opracowań, a na końcu rozwiążcie tekst (w części 6). Poprawne odpowiedzi pojawią się tutaj 27 października 2020 r.
Taka forma edukacji regionalnej też może stanowić interesującą przygodę!

Do zobaczenia w roku 2021!

Bożena Kubień – koordynator projektu

JERZY PILCH (10 sierpnia 1952 r. - 29 maja 2020 r.) - WSPOMNIENIE WIECZORU AUTORSKIEGO W USTRONIU

29 maja 2020 r.

Jerzy Pilch w Ustroniu – 14 maja 2004 r.

Do zorganizowania spotkania z Jerzym Pilchem namawiało Towarzystwo Miłośników Ustronia wielu mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Nie mieliśmy jeszcze wtedy Internetu ani telefonów komórkowych. W lutym 2004 r. dostałam od kogoś znajomego z Wisły numer telefonu stacjonarnego do pisarza stela, który wówczas mieszkał w Warszawie. Zadzwoniłam. Udało się! Rozmowa była niezwykle sympatyczna. Z ogromną radością zgodził się na wieczór autorski w Ustroniu. Błyskawicznie ustaliliśmy termin i szczegóły spotkania. Oczywiście od razu zapytałam o wysokość honorarium autorskiego. Jerzy Pilch odpowiedział, że absolutnie nic nas to nie będzie kosztować. Przyjedzie wcześniej do Wisły pociągiem – poprosił tylko, aby ktoś od nas zawiózł jego mamę i jego na spotkanie do Ustronia i potem odwiózł do Wisły. Kto został kierowcą? – nie mieliśmy żadnych wątpliwości – Michał Pilch, nasz kolega z TMU, który zrobił to z wielką chęcią, przecież noszą to samo nazwisko! Do współpracy zaprosiliśmy księgarnię „Matras”, działającą wówczas w Ustroniu przy ul. Ignacego Daszyńskiego 8. Pracująca w księgarni miła pani Małgosia zgodziła się poprowadzić stoisko, gdzie sprzedawana była najnowsza książka Jerzego Pilcha „Miasto utrapienia”, promowana podczas wieczoru. Wydawnictwo „Świat Książki” z Warszawy przysłało mi do Ustronia ogromną paczkę i zleciło „bojowe” zadanie – z tekturowych części musiałam złożyć biblioteczkę na książki, która posłużyła za dekorację. Kilka dni przed spotkaniem wraz z koleżanką Elą Sikorą udałyśmy się na ul. Jana Wantuły do znanej ustrońskiej artystki Elżbiety Szołomiak, aby zakupić prezent dla naszego gościa. Malarka była wówczas w podróży, ale przyjął nas jej syn Olek – wybrałyśmy komplet obrazów wykonanych techniką gwaszu. Jak się później okazało, prace pani Elżbiety bardzo spodobały się pisarzowi. I najważniejsza rzecz – rozmowę z pisarzem poprowadziła z ogromną swadą Anna Robosz, z zawodu sędzia, z zamiłowania animatorka kultury. Świetnie się uzupełniali. Sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury „Prażakówka” wypełniona była po brzegi. Mnie przypadło w udziale przywitanie i przedstawienie gościa oraz zakończenie wieczoru autorskiego Jerzego Pilcha w Ustroniu, który udał się znakomicie.
Pozostała książka z dedykacją autora: „Bożenie z czułościami Jerzy Pilch 14 V 2004 Ustroń”. (bk)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

19 lutego 2020 r.

Prosimy zajrzeć do zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie zamieszczona została relacja ze spotkania popularyzującego 22 tom „Pamiętnika Ustrońskiego” na Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ustroniu, które odbyło się w dniu 18 lutego 2020 r.

SPOTKANIE Z "PAMIĘTNIKIEM USTROŃSKIM". MIĘDZY TRADYCJĄ A WSPÓŁCZESNOŚCIĄ

12 lutego 2020 r.

Towarzystwo Miłośników Ustronia oraz Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Ustroniu zapraszają na spotkanie popularyzujące 22 tom „Pamiętnika Ustrońskiego”, które odbędzie się 18 lutego 2020 r. (wtorek) o godz. 17.00 w sali Domu Parafialnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy pl. ks. Karola Kotschego 4 w Ustroniu.
W programie:
- omówienie 22 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”,
- prezentacja multimedialna fotografii „Między tradycją a współczesnością”.


UKAZAŁ SIĘ NOWY, 22 TOM "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"!

18 grudnia 2019 r.

Dzielimy się radosną nowiną – ukazał się nowy, 22 tom „Pamiętnika Ustrońskiego”!
Książkę, w cenie 25 zł, można nabyć na terenie Ustronia w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego przy ul. Hutniczej 3, w Miejskiej Informacji Turystycznej (Rynek 2), na Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy pl. ks. Karola Kotschego 4 oraz za pośrednictwem naszej strony internetowej – zakładka SPRZEDAŻ WYDAWNICTW.
W tej zakładce znajduje się również szczegółowy opis naszej najnowszej publikacji – problematyka, autorzy, spis treści itd.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

18 grudnia 2019 r.


Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie opublikowana została relacja wraz z galerią fotografii z promocji 22 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”, która odbyła się 17 grudnia 2019 r. w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA PROMOCJĘ 22 TOMU "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"

7 grudnia 2019 r.

Towarzystwo Miłośników Ustronia oraz Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego zapraszają na promocję 22 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”, która odbędzie się we wtorek 17 grudnia 2019 r. o godz. 17.30 w Muzeum Ustrońskim przy ul. Hutniczej 3.

W programie:
- „Regionalizm wobec wyzwań współczesności” – słowo wstępne dr. hab. Marka Rembierza,
- prezentacja 22 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego” – redaktor prowadzący wydawnictwa Bożena Kubień,
- akcent muzyczny – występ ustrońskiego wokalisty Andrzeja Sikory.

KONKURS WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2019 - RELACJA I FOTOGALERIA Z FINAŁU ÓSMEJ EDYCJI WYDARZENIA

21 czerwca 2019 r.

Serdecznie zapraszamy do zakładki: EDUKACJA REGIONALNA, gdzie opublikowaliśmy materiał z finału ósmej edycji Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha.

KONKURS WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2019

4 czerwca 2019 r.

18 czerwca 2019 r. (wtorek) o godz. 10.30 w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego odbędzie się finał ósmej edycji Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ustronia. W rywalizacji weźmie udział piętnastu siódmoklasistów, którzy przygotowywali się do Konkursu na warsztatach regionalnych prowadzonych przez Bożenę Kubień. Finaliści odkrywać będą swoje korzenie oraz zmierzą się z testem dotyczącym historii i współczesności naszej miejscowości. Podsumują także 20 lat istnienia gimnazjów w Ustroniu. Z kolei tematem przewodnim konkurencji grupowych będzie 125-lecie ustrońskiego ratusza. Nie zabraknie też ciekawostek i osobliwości. Honorowy Patronat nad Konkursem objął Burmistrz Miasta Ustroń.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

12 maja 2019 r.

Dziękujemy redakcji „Zwiastuna Ewangelickiego” za zamieszczenie w numerze 10/2019 z 12 maja 2019 r. informacji o najnowszym, 21 tomie „Pamiętnika Ustrońskiego”, a wszystkich zainteresowanych naszym wydawnictwem zapraszamy do zakupu (zakładka SPRZEDAŻ WYDAWNICTW) oraz do lektury.

ŻEGNAMY CZŁONKA HONOROWEGO TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW USTRONIA ALEKSANDRA FRANTĘ (1925-2019)

2 maja 2019 r.

W dniu 1 maja 2019 r., w wieku 94 lat zmarł dr inż. Aleksander Franta, Członek Honorowy Towarzystwa Miłośników Ustronia.

Aleksander Leszek Franta, wybitny śląski architekt, urodził się 1 lutego 1925 r. w Krakowie. W 1949 r. ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. W 1991 r. otrzymał stopień naukowy doktora za pracę z zakresu teorii architektury. Pracował dydaktycznie jako asystent na Politechnice Krakowskiej i na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Jego twórcza działalność zawodowa koncentrowała się wokół projektowania urbanistycznego i architektonicznego dla całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem Górnego Śląska (Katowice, Mikołów, Gliwice, Tychy, Częstochowa) i regionów górskich (Ustroń, Karpacz, Świeradów-Zdrój). W 1958 r. wraz z Henrykiem Buszko zorganizował autorską Pracownię Projektów Budownictwa Ogólnego w Katowicach, którą prowadzili do 2001 r.
23 grudnia 1993 r. wstąpił do Towarzystwa Miłośników Ustronia, a 25 kwietnia 2017 r. otrzymał tytuł Członka Honorowego TMU.
Aleksander Franta przez ustroniaków zapamiętamy został głównie jako współtwórca zespołu sanatoryjnego w dzielnicy Zawodzie.

WIELKANOC 2019

20 kwietnia 2019 r.

Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych – dla wszystkich Członków, Współpracowników, Partnerów, Sponsorów oraz Sympatyków Towarzystwa Miłośników Ustronia.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

21 lutego 2019 r.

Zapraszamy do zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie zamieszczona została relacja ze spotkania popularyzującego 21 tom „Pamiętnika Ustrońskiego” na Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ustroniu, które odbyło się w dniu 19 lutego 2019 r.

SPOTKANIE Z "PAMIĘTNIKIEM USTROŃSKIM". POOGLĄDAJMY I POWSPOMINAJMY

12 lutego 2019 r.

Towarzystwo Miłośników Ustronia oraz Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Ustroniu zapraszają na spotkanie popularyzujące 21 tom „Pamiętnika Ustrońskiego”, które odbędzie się 19 lutego 2019 r. (wtorek) o godz. 17.00 w sali Domu Parafialnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy pl. ks. Karola Kotschego 4 w Ustroniu.
W programie:
- omówienie 21 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”,
- prezentacja multimedialna fotografii „Pooglądajmy i powspominajmy”.

JUŻ JEST - NOWY, 21 TOM "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"!

2 stycznia 2019 r.

Zachęcamy bardzo do zakupu 21 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”, który niedawno się ukazał. Książkę można nabyć na terenie Ustronia w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego przy ul. Hutniczej 3, w Miejskiej Informacji Turystycznej (Rynek 2), na Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy pl. ks. Karola Kotschego 4 oraz za pośrednictwem naszej strony internetowej – zakładka SPRZEDAŻ WYDAWNICTW.
W tejże zakładce znajduje się również szczegółowy opis naszej najnowszej publikacji – problematyka, autorzy, spis treści itd.


A tak naszą publikację ocenił podczas spotkania promocyjnego Ireneusz Szarzec, długoletni burmistrz Miasta Ustroń, a obecnie radny Powiatu Cieszyńskiego:
„Pamiętnik Ustroński” to wydawnictwo o tak dużej już renomie, na tak wysokim poziomie zarówno wydawniczym, jak i merytorycznym co do opracowań tekstów, (...) z wysokim warsztatem, który oparty jest w dużej mierze na historycznych źródłach, na niewiarygodnej tytanicznej pracy, którą wykonują autorzy artykułów. Jest to fenomenalny materiał, który został w niewiarygodny sposób precyzyjnie opracowany, udokumentowany i zapisany...

Z POWINSZOWANIEM NOWEGO ROKU 2019!

1 stycznia 2019 r.

Wszystkim Członkom, Współpracownikom, Partnerom, Sponsorom oraz Sympatykom Towarzystwa Miłośników Ustronia życzymy wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2019!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

29 grudnia 2018 r.

Zapraszamy do odwiedzenia zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie zamieszczona została relacja wraz z galerią fotografii z promocji 21 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”, która odbyła się 18 grudnia 2018 r. w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA PROMOCJĘ 21 TOMU "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"

4 grudnia 2018 r.

Towarzystwo Miłośników Ustronia oraz Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego zapraszają na promocję 21 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”, która odbędzie się we wtorek 18 grudnia 2018 r. o godz. 17.00 w Muzeum Ustrońskim przy ul. Hutniczej 3.

W programie:
- słowo wstępne – Ireneusz Szarzec, długoletni burmistrz Miasta Ustroń,
- prezentacja 21 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego” – redaktor prowadzący wydawnictwa Bożena Kubień,
- akcent muzyczny – występ Janusza Śliwki.

ŻEGNAMY DŁUGOLETNIEGO CZŁONKA TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW USTRONIA JANA SZTEFKA (1949-2018)

21 października 2018 r.

W dniu 20 października 2018 r., w wieku 68 lat zmarł Jan Sztefek, długoletni członek Towarzystwa Miłośników Ustronia.

Chociaż Jan Sztefek pochodził z Cieszyna, Ustroń zawsze darzył szczególnym uczuciem, traktując go jako swą małą ojczyznę, jako ziemię swych przodków. Tu również po studiach osiadł na stałe, mieszkał ponad 40 lat, pracował oraz angażował się w życie społeczno-kulturalne miasta. To właśnie pamięć przeszłości oraz świadomość swych korzeni spowodowały, że w 1991 r. Jan Sztefek wstąpił do Towarzystwa Miłośników Ustronia, kontynuując poniekąd rodzinną tradycję, gdyż w okresie międzywojennym członkiem naszego stowarzyszenia był jego pradziadek Andrzej Szczepański, kupiec, przemysłowiec, a także w latach 1936-1938 burmistrz Ustronia. Chociaż Janek z wykształcenia był biologiem to zawsze pasjonowała go historia Ustronia i Śląska Cieszyńskiego. Tej dziedzinie wiedzy poświęcał cały swój wolny czas, gromadząc ogromny księgozbiór silesianów. Jego wielką pasją była genealogia. Przez długie lata opracowywał drzewa genealogiczne śląskocieszyńskich rodów, drobiazgowo analizując zapisy z kartotek parafialnych. Dzisiaj z tej jego spuścizny, publikowanej w pierwszych tomach „Pamiętnika Ustrońskiego”, możemy korzystać. Od 2001 r. Jan Sztefek był współpracownikiem redakcji „Pamiętnika Ustrońskiego”, odpowiedzialnym za kontakt ze sponsorami. Przez 18 lat był członkiem Zarządu TMU, pełniąc funkcję sekretarza. Pomagał również przy organizacji naszych wydarzeń kulturalnych. Przez kilka ostatnich lat (do 2017 r.) zasiadał w jury Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha. Znakomicie władał też gwarą. W latach 90. ubiegłego wieku pod pseudonimem literackim Jyndrys publikował na łamach „Gazety Ustrońskiej” historyjki z życia miasta oraz felietony satyryczne. Od 2004 r. Janek zajął się animowaniem kultury górali śląskich, organizując wiele przedsięwzięć folklorystycznych, w tym słynne Mistrzostwa Polski w Podawaniu Baraniny. Stworzył stowarzyszenie pn. Gromada Górali na Śląsku Cieszyńskim, którego był prezesem, zwanym Wielkim Zbójnikiem. Należał też do Stowarzyszenia Twórczego „Brzimy”. Działał ponadto na rzecz ekologii.
Z ogromnym smutkiem żegnamy Jana Sztefka. Pozostanie po nim pamięć, świadomość naszego miejsca na ziemi oraz obowiązku każdego wobec przeszłości na rzecz przyszłości. (bk)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

10 września 2018 r.

Zapraszamy do zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, aby zapoznać się z relacją z Narodowego Czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Ustroniu, które w dniu 7 września 2018 r. zorganizowały wspólnie Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wantuły i Towarzystwo Miłośników Ustronia.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

24 sierpnia 2018 r.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wantuły w Ustroniu oraz Towarzystwo Miłośników Ustronia zapraszają na NARODOWE CZYTANIE „PRZEDWIOŚNIA” STEFANA ŻEROMSKIEGO.
Wydarzenie odbędzie się 7 września 2018 r. (piątek), godz. 17.00 w Czytelni Biblioteki.

W programie:
- wspólne czytanie fragmentów powieści Stefana Żeromskiego,
- ilustrowana prelekcja Bożeny Kubień pt. Ikony ustrońskiej moderny.
„Szklane domy” w krajobrazie międzywojennego uzdrowiska
- wystawa fotografii „W międzywojennym Ustroniu”

UKAZAŁA SIĘ ZNAKOMITA RECENZJA 20 TOMU "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"! NAJNOWSZE WYDAWNICTWO TMU WCIĄŻ ZBIERA BARDZO DOBRE NOTY!

15 lipca 2018 r.

Trwają intensywne prace nad kolejnym, 21 tomem „Pamiętnika Ustrońskiego”, ale 20 tom, który ukazał się pół roku temu, nadal zbiera bardzo dobre oceny!
Ostatnio nadeszła z Warszawy znakomita recenzja naszego najnowszego wydawnictwa, którą pragniemy podzielić się z wszystkimi jego Współtwórcami, Czytelnikami i Sympatykami. Autorem recenzji jest Marek Nejman, prawnik, a przede wszystkim znany dziennikarz, pisarz i scenarzysta. Serdecznie dziękujemy Markowi Nejmanowi za wystawienie „Pamiętnikowi Ustrońskiemu” tak pozytywnej noty. Słowa podziękowania należą się także naszej koleżance Elżbiecie Sikorze, która wysłała książkę do stolicy i poprosiła o recenzję.

Zachęcamy jednocześnie do zapoznania się z wszystkimi recenzjami „Pamiętnika Ustrońskiego”, które można znaleźć w zakładce: WYDAWNICTWO, a także do zakupu i lektury naszych publikacji. Szczegóły w zakładce: SPRZEDAŻ WYDAWNICTW.


Przecieram oczy. To już 20 tom kroniki ustrońskiej (oryginalny tytuł „Pamiętnik Ustroński”). Nie-wia-ry-go-dne! A przecież rzecz nie dotyczy wcale przeszłości znanej metropolii, ani historii grodu, którego nazwę odmienia się na każdej stronie szkolnego podręcznika. A jednak niewielki Ustroń (także z okolicami) widziany przez pryzmat prawie 300 stron kroniki mocno zadziwia.
Po pierwsze, bogactwem życiorysów oraz dokonań swych mieszkańców. Nie są one może wielkie i nie mieszczą się w skali ogólnonarodowych sukcesów, ale przecież mają swoją wagę i znaczenie lokalne. Ktoś był dobrym nauczycielem społecznikiem i zaraził swą postawą wielu uczniów. Inny malował po amatorsku, ale znalazł sporo naśladowców. Jeszcze inny wbrew tzw. obiektywnym trudnościom, organizował kulturalne imprezy, które zapewniały mieszkańcom atrakcyjną rozrywkę itd. itp. Pytanie: tylko tyle, czy aż tyle, nie ma sensu. Bo autorzy „Pamiętnika” zdają się mówić: to są w sumie bardzo ważne cegiełki, z których przez dziesięciolecia budowana była mozolnie ustrońska rzeczywistość! Bez tych wydobytych często z kompletnego zapomnienia ludzi (wraz z ich dorobkiem), nie byłoby rozwoju miasta i pomyślności jego współczesnych mieszkańców. Bo herosi i bohaterowie zdarzają się na ogół rzadko. Tymczasem codzienność, także ta ustrońska, potrzebuje nieustawicznie konsekwentnej pracy, ludzkiej twórczej pasji, wysiłku i poświęcenia. I o tym właśnie, a może przede wszystkim, jest ta kronika!
Jej kolejną zaletą jest to, iż utrwaliła pracę i jej efekty ludzi z pozoru zwykłych, nawet, jak to się mówi, szarych, a jednak znaczących i ważnych w historii Ustronia. Wielu z nich już nie ma, odeszli dawno i być może ulegliby całkowitemu zapomnieniu, gdyby nie kronika, która potwierdza, że nie tylko byli, ale ofiarnie działali i trudzili się mozolnie na rzecz rozwoju swej małej ojczyzny. Każdy z nas chce zostawić po sobie trwały ślad. Bez niego życie trochę traci sens. Kronika właśnie tymi śladami prowadzi nas do ludzi prawdziwie zakochanych w swym mieście i oddanych pracy dla niego!
I wreszcie walor edytorski. Trudno wziąć 20 tom „Pamiętnika”, ot tak obojętnie, do ręki. To się nie uda. Kronika jest świetnie zredagowana: twarda oprawa, dobrej jakości papier, bezbłędna kompozycja tekstu i licznych wręcz wzruszających starych fotografii. Tak właśnie okazale wydaną kronikę pokazałem kilku samorządowcom w miastach i gminach, których historia nie jest mieszkańcom znana, choć zasługuje na barwny i obszerny opis. Reakcją było pytanie: jak oni to robią? - Przede wszystkim – odpowiadałem – z prawdziwej miłości do swego miasta. I z autentycznego szacunku do jego mieszkańców, których potrafili zmobilizować, by pogrzebali w swej rodzinnej przeszłości mądrze, bez politycznego zacietrzewienia i... głęboko! Czy to podziałało na moich rozmówców mobilizująco? Nie wiem. Wiem, że „Pamiętnik Ustroński” odłożony na półkę kusi swym wyglądem. Jako autor książek i filmów m.in. o kocie Filemonie i wróblu Ćwirku wyobrażam sobie, że kiedyś mały Jaś, mieszkaniec Ustronia, powie do taty: przeczytaj mi, proszę, co „Pamiętnik” pisze o naszym dziadku! Myślę, że m.in. i właśnie temu ma służyć ta kronika i taką też ewentualność zakładają znakomici wydawcy!
Marek Nejman

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

5 lipca 2018 r.

Cudowne spotkanie z naszą członkinią z dalekiej Australii. Sandra Leigh należy do czwartego pokolenia rodziny Windholzów, którzy już od 130 lat działają w Towarzystwie Miłośników Ustronia.
Miło spędzony czas w restauracji "Pozytyw" w Ustroniu będziemy długo wspominać.

KONKURS WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2018 - RELACJA I FOTOGALERIA Z FINAŁU SIÓDMEJ EDYCJI WYDARZENIA

22 czerwca 2018 r.

Koniecznie prosimy zajrzeć do zakładki: EDUKACJA REGIONALNA, w której opublikowaliśmy materiały z finału siódmej edycji Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha oraz z poprzedzających to wydarzenie warsztatów regionalnych.

ŻEGNAMY CZŁONKA HONOROWEGO TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW USTRONIA WŁADYSŁAWA MAJĘTNEGO (1924-2018)

21 czerwca 2018 r.

W dniu 18 czerwca 2018 r., w wieku 93 lat zmarł Władysław Majętny, Członek Honorowy Towarzystwa Miłośników Ustronia, autor artykułów do „Pamiętnika Ustrońskiego”.

Urodził się 7 października 1924 r. w Hażlachu jako syn rolnika Jerzego i Marianny z domu Bujok. 65 lat temu ożenił się z Anną Lipowczan. Z tego związku przyszło na świat troje dzieci: Maryla, Barbara i Jerzy. W 2009 r. został wdowcem.
W Hażlachu ukończył siedmioklasową szkołę powszechną. Edukację kontynuował w Cieszynie, lecz przerwał ją wybuch II wojny światowej. Od 1943 r. przebywał w Polskich Siłach Zbrojnych we Francji, gdzie dokończył średnie wykształcenie. Pod koniec 1947 r. powrócił przez Anglię do Polski, podejmując pracę w Katowicach. Po nostryfikacji świadectwa zdał egzamin do Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie. W trakcie studiów przeniósł się wraz z uczelnią do Olsztyna, którą ukończył w 1952 r., uzyskując tytuł inżyniera przetwórstwa mleczarskiego. Pracę zawodową rozpoczął w Dzierżoniowie. W połowie lat 50. zamieszkał w Ustroniu Polanie przy ul. Chabrów i od tego czasu rozpoczęła się jego aktywna działalność na rzecz społeczności lokalnej tej dzielnicy, która ma mu dużo do zawdzięczenia. W drugiej połowie lat 60. jako wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Szkoły nr 3 przyczynił się do rychłego wzniesienia budynku Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Domu Nauczyciela przy tejże placówce. Przez 19 lat (1985-2004) był przewodniczącym najpierw Komitetu Osiedlowego, a później Zarządu Osiedla w Ustroniu Polanie. Dzięki jego staraniom zrealizowano szereg prac inwestycyjno-remontowych w tej dzielnicy.
Do 1983 r., czyli do czasu przejścia na zasłużoną emeryturę, pracę społeczną łączył z obowiązkami zawodowymi. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Skoczowie. Równolegle od 1967 r. był wykładowcą przedmiotów zawodowych, a później kierownikiem ośrodka i komisji egzaminacyjnej przy Serowarskim Ośrodku Szkoleniowym w Bażanowicach. Pracując zawodowo związał się z Naczelną Organizacją Techniczną (NOT). Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego NOT.
Był długoletnim członkiem Towarzystwa Miłośników Ustronia. Publikował w „Pamiętniku Ustrońskim”, „Kalendarzu Ustrońskim”, „Kalendarzu Cieszyńskim” oraz w „Gazecie Ustrońskiej”, często pod pseudonimem Palenicki. Spod jego pióra wyszło kilkanaście artykułów o tematyce historycznej i biograficznej oraz kilkadziesiąt tekstów pisanych gwarą cieszyńską dotyczących głównie dawnej ludowej obrzędowości mieszkańców naszego regionu. Wydał też kilka książeczek z opowiadaniami gwarowymi. Współpracował z redakcją „Słownika gwarowego Śląska Cieszyńskiego”, z Muzeum Ustrońskim im. J. Jarockiego oraz ze Szkołą Podstawową nr 3 przy organizacji Dni Regionalnych.
Za tak bogatą działalność zawodową i społeczną został odznaczony między innymi Brązowym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 r. otrzymał Laur „Srebrnej Cieszynianki”. (bk)

KONKURS WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2018

11 czerwca 2018 r.

20 czerwca 2018 r. (środa) o godz. 10.30 w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego odbędzie się finał siódmej edycji Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ustronia. Tematem przewodnim tegorocznej odsłony wydarzenia będą dzieje Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2. W rywalizacji weźmie udział dwunastu siódmoklasistów, którzy przygotowywali się do Konkursu na warsztatach regionalnych prowadzonych przez Bożenę Kubień. Finaliści odkrywać będą także swoje korzenie oraz odpowiadać na pytania dotyczące historii i współczesności naszej miejscowości. Honorowy Patronat nad Konkursem objął Burmistrz Miasta Ustroń.

WIELKANOC 2018

30 marca 2018 r.

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych – dla wszystkich Członków, Współpracowników, Partnerów, Sponsorów oraz Sympatyków Towarzystwa Miłośników Ustronia.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

26 lutego 2018 r.

Serdecznie zapraszamy do zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie zamieszczona została relacja ze spotkania popularyzującego 20 tom „Pamiętnika Ustrońskiego” na Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ustroniu, które odbyło się w dniu 20 lutego 2018 r.

SPOTKANIE Z "PAMIĘTNIKIEM USTROŃSKIM". WIRTUALNA WĘDRÓWKA PO USTRONIU - DAWNYM I WSPÓŁCZESNYM

12 lutego 2018 r.

Towarzystwo Miłośników Ustronia oraz Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Ustroniu zapraszają na spotkanie popularyzujące 20 tom „Pamiętnika Ustrońskiego”, które odbędzie się 20 lutego 2018 r. (wtorek) o godz. 17.00 w sali Domu Parafialnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy pl. ks. Karola Kotschego 4 w Ustroniu.
W programie:
- omówienie 20 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”,
-prezentacja multimedialna fotografii „Wirtualna wędrówka po Ustroniu – dawnym i współczesnym”.

ŻEGNAMY BOGUSŁAWA HECZKĘ (1927-2018) - USTROŃSKIEGO AKWARELISTĘ I GRAFIKA, CZŁONKA HONOROWEGO TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW USTRONIA

8 lutego 2018 r.

W dniu 4 lutego 2018 r., w wieku 90 lat zmarł Bogusław Heczko, znany akwarelista i grafik, Członek Honorowy Towarzystwa Miłośników Ustronia. Prace nestora ustrońskich artystów ilustrują liczne wydawnictwa regionalne, w tym również „Pamiętniki Ustrońskie”.


Bogusław Heczko należał do grona najbardziej znanych twórców działających w XX wieku na terenie Śląska Cieszyńskiego. W swych akwarelach oraz grafikach utrwalał piękno otaczającego krajobrazu. Dokumentował także zabytki kultury materialnej ziemi ojczystej, czego najbardziej wymowny przykład stanowią serie szkiców domów drewnianych znajdujących się na Śląsku Cieszyńskim, które aktualnie już nie istnieją. Był ponadto aktywnym organizatorem życia artystycznego w Ustroniu i okolicy, scalając środowisko twórcze. Od 1992 r. działał również w Towarzystwie Miłośników Ustronia, na wniosek którego w 2017 r. otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

NOWY, JUBILEUSZOWY 20 TOM "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"

2 stycznia 2018 r.

Z radością informujemy, iż ukazał się jubileuszowy, 20 tom „Pamiętnika Ustrońskiego”. Książkę można nabyć na terenie Ustronia w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego przy ul. Hutniczej 3, w Miejskiej Informacji Turystycznej (Rynek 2), na Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy pl. ks. Karola Kotschego 4 oraz za pośrednictwem naszej strony internetowej – zakładka SPRZEDAŻ WYDAWNICTW.
W tejże zakładce znajduje się również szczegółowy opis naszej najnowszej publikacji – problematyka, autorzy, spis treści itd.

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU 2018!

1 stycznia 2018 r.

Wszystkim Członkom, Współpracownikom, Partnerom, Sponsorom oraz Sympatykom Towarzystwa Miłośników Ustronia życzymy wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2018!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

27 grudnia 2017 r.

Zapraszamy do odwiedzenia zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie zamieszczona została relacja wraz z galerią fotografii z promocji 20 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”, która odbyła się 16 grudnia 2017 r. w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego.

NAJSERDECZNIEJ ZAPRASZAMY NA PROMOCJĘ JUBILEUSZOWEGO, 20 TOMU "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"

2 grudnia 2017 r.

Towarzystwo Miłośników Ustronia oraz Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego zapraszają na promocję 20 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”, która odbędzie się w sobotę 16 grudnia 2017 r. o godz. 15.00 w Muzeum Ustrońskim przy ul. Hutniczej 3.

W programie:
- wykład dr. hab. GRZEGORZA STUDNICKIEGO (Uniwersytet Śląski),
pt. „Ustroń a tożsamość miejsc i ludzi – proces, projekt, narracja...”,
- prezentacja 20 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego” – redaktor prowadzący wydawnictwa BOŻENA KUBIEŃ,
- akcent muzyczny – występ EDYTY CYMER, uczestniczki programu telewizyjnego „The Voice of Poland”.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

28 listopada 2017 r.

W zakładce: WYDARZENIA KULTURALNE opublikowana została relacja z wykładu poświęconego konstruktorowi budowlanemu dr. inż. Henrykowi Raszce w 80. rocznicę urodzin. Zapraszamy do czytania i podziwiania pięknych, nowoczesnych budowli, które współtworzył.

WYKŁAD "DR INŻ. HENRYK RASZKA (1937-2014) - AUTOR KONSTRUKCJI BUDOWLANYCH NOWOCZESNYCH KOŚCIOŁÓW NA ZIEMI CIESZYŃSKIEJ, OBIEKTÓW UZDROWISKOWYCH W USTROŃSKIEJ DZIELNICY ZAWODZIE ORAZ ŚLĄSKICH OSIEDLI MIESZKANIOWYCH"

12 listopada 2017 r.

Towarzystwo Miłośników Ustronia oraz Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Ustroniu zapraszają na prelekcję pt. „Dr inż. Henryk Raszka (1937-2014) – autor konstrukcji budowlanych nowoczesnych kościołów na ziemi cieszyńskiej, obiektów uzdrowiskowych w ustrońskiej dzielnicy Zawodzie oraz śląskich osiedli mieszkaniowych”.
Spotkanie odbędzie się 21 listopada 2017 r. (wtorek) o godz. 17.00 w sali Domu Parafialnego przy pl. ks. Karola Kotschego 4 w Ustroniu, czyli w budynku, którego projekt konstrukcji również wykonał Henryk Raszka (architektem był Edward Kisiel).
Postać zasłużonego ustroniaka w 80. rocznicę urodzin przypomni Bożena Kubień. Wykład połączony będzie z prezentacją multimedialną archiwalnych i współczesnych fotografii.

KONKURS WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2017 - RELACJA I FOTOGALERIA Z FINAŁU SZÓSTEJ EDYCJI WYDARZENIA

28 czerwca 2017 r.

Zapraszamy gorąco do zakładki: EDUKACJA REGIONALNA, w której opublikowaliśmy materiały z finału szóstej edycji Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha, czyli szczegółową relację Bożeny Kubień wraz z fotogalerią autorstwa Michała Pilcha.

"BO PIĘKNO NA TO JEST, BY ZACHWYCAŁO" - WERNISAŻ RETROSPEKTYWNEJ WYSTAWY DZIEŁ BOGUSŁAWA HECZKO

22 czerwca 2017 r.

W zakładce: WYDARZENIA KULTURALNE opublikowaliśmy materiał z wernisażu retrospektywnej wystawy dzieł Bogusława Heczko z okazji 90. urodzin malarza, pt. „Bo piękno na to jest, by zachwycało”. Podczas uroczystości nestor ustrońskich artystów otrzymał wyjątkowe polskie odznaczenie – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Towarzystwa Miłośników Ustronia.

KONKURS WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2017

14 czerwca 2017 r.

21 czerwca 2017 r. (środa) o godz. 10.30 w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego odbędzie się szósta edycja Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ustronia. Tradycyjnie wezmą w nim udział uczniowie klas pierwszych ustrońskich gimnazjów, którzy przygotowywali się do Konkursu na warsztatach regionalnych prowadzonych przez Bożenę Kubień. W tym roku gimnazjaliści rywalizować będą zarówno w konkurencjach indywidualnych, jak i drużynowych. Temat przewodni tegorocznego Konkursu brzmi: „Rzeka Wisła w życiu Ustronia – dawniej i współcześnie”. Honorowy Patronat nad Konkursem objął Burmistrz Miasta Ustroń.

"BO PIĘKNO NA TO JEST, BY ZACHWYCAŁO" - WERNISAŻ RETROSPEKTYWNEJ WYSTAWY DZIEŁ NESTORA USTROŃSKICH ARTYSTÓW BOGUSŁAWA HECZKO

11 czerwca 2017 r.

Miasto Ustroń, Muzeum Ustrońskie, Stowarzyszenie Twórcze „Brzimy”, Galeria „Rynek” oraz Towarzystwo Miłośników Ustronia zapraszają na wernisaż retrospektywnej wystawy dzieł nestora ustrońskich artystów Bogusława Heczko z okazji 90. urodzin malarza, pt. „Bo piękno na to jest, by zachwycało”. Uroczystość odbędzie się w niedzielę 18 czerwca 2017 r. o godz. 15.00 w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego przy ul. Hutniczej 3.
W programie: koncert zespołu „Tekla Klebetnica”, prezentacja twórczości Jubilata i promocja jego najnowszego wydawnictwa przez prof. Marka Rembierza.
Podczas uroczystości Bogusław Heczko otrzyma wyjątkowe polskie odznaczenie – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Towarzystwa Miłośników Ustronia.

WARSZTATY REGIONALNE 2017

9 czerwca 2017 r.

Serdecznie zapraszamy do zakładki: EDUKACJA REGIONALNA, gdzie znajdują się relacje oraz fotogalerie z tegorocznych warsztatów regionalnych, przygotowujących uczniów klas pierwszych ustrońskich gimnazjów do Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ustronia. Finał Konkursu odbędzie się 21 czerwca 2017 r. o godz. 10.30 w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego. Głównym celem Konkursu – projektu, realizowanego jako zadanie publiczne współfinansowane przez Miasto Ustroń – jest zainspirowanie młodego pokolenia do poznawania dziedzictwa kulturowego Ustronia, tradycji regionalnej, lokalnych wartości oraz bogatych i wielowątkowych dziejów naszej małej ojczyzny, a także zachęcenie do odkrywania swoich korzeni.

PAMIĘTAMY...

19 kwietnia 2017 r.

W dniu dzisiejszym mija 74. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Społeczność żydowska stanowiła niegdyś niezwykle ważną grupę mieszkańców Ustronia, bardzo zżytą z miejscową ludnością.
Żyli wśród nas, pracowali, działali w organizacjach społecznych. Teraz nie ma już ich z nami. Potomkowie ustrońskich Żydów, którzy przeżyli okupację, mieszkają w odległych zakątkach świata. Z niektórymi nadal utrzymujemy serdeczne kontakty.
W związku z przywołaną rocznicą, członkowie Towarzystwa Miłośników Ustronia złożyli wiązankę kwiatów przy pomniku upamiętniającym miejsce, w którym w latach 1902-1939 stała synagoga. Pamiętamy...

WIELKANOC 2017

14 kwietnia 2017 r.

Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych – dla wszystkich Członków, Współpracowników, Partnerów, Sponsorów oraz Sympatyków Towarzystwa Miłośników Ustronia.

AUTORZY "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO" W AKCJI! USTROŃ: JELENICA-JASZOWIEC-RÓWNICA. MIGAWKI Z WYPRAWY

9 kwietnia 2017 r.

Trwają intensywne prace nad jubileuszowym, 20 tomem „Pamiętnika Ustrońskiego”. Autorzy w akcji! Na przedwiośniu, w dniu 13 marca 2017 r. Bożena Kubień wyruszyła na Jelenicę, do Jaszowca oraz na Równicę, aby przeprowadzić niezbędną, aktualną dokumentację fotograficzną miejsc, o których pisze – póki liście nie zasłonią tego, co ważne. Towarzyszyła jej Alicja Cieślar. Pokłosie – nie tylko tej wyprawy – ujrzy swe światło dzienne w grudniu bieżącego roku. Więcej szczegółów nie zdradzamy, ale za to prezentujemy małą fotogalerię, tego co autorce udało się utrwalić.

ODSZEDŁ AUTOR WSPOMNIEŃ O MIĘDZYWOJENNYM USTRONIU TADEUSZ JACKOWSKI (1926-2017)

26 marca 2017 r.

Do Towarzystwa Miłośników Ustronia nadeszła ostatnio smutna wiadomość z Warszawy. Dnia 30 stycznia 2017 r. w wieku 90 lat zmarł nagle Tadeusz Jackowski, inżynier łączności, autor pięknych, nostalgicznych wspomnień zatytułowanych „Ustroń 1927-1938”, których obszerne fragmenty opublikowaliśmy w dwóch częściach na łamach „Pamiętnika Ustrońskiego” (w tomie 16 z 2013 r. i w tomie 19 z 2016 r.).

Przyszedł na świat 19 września 1926 r. w Warszawie jako drugie z dziewięciorga dzieci nadleśniczego Władysława Jackowskiego i Stanisławy z Seredyńskich. Dzieciństwo spędził w Ustroniu, gdzie ojciec jego z dniem 1 sierpnia 1927 r. decyzją Ministra Rolnictwa przeniesiony został do pracy w Nadleśnictwie Ustroń Państwowym Zarządzie Dóbr Komory Cieszyńskiej. Rodzina Jackowskich zamieszkała w pochodzącym z połowy XIX wieku budynku Nadleśnictwa, dziś już zabytkowym, położonym przy obecnej ul. 3 Maja 108. Ustroński okres odcisnął w nim niezatarty ślad. Wracał potem ze wzruszeniem do tej sielskiej dziecięcej krainy jak do raju utraconego, który zapada w pamięć na zawsze. Do końca swego niezwykle twórczego życia dzielił się z nami swymi wspomnieniami. Jego pełne zadziwiających szczegółów relacje przybliżają nam obraz Nadleśnictwa i górnego Ustronia z lat 30. ubiegłego stulecia. Świat postrzegany oczyma dziecka jest zazwyczaj fascynujący, a każdy napotkany w nowym miejscu człowiek, przedmiot czy wydarzenie dodaje dzieciństwu niepowtarzalnego klimatu i smaku, o czym tak chętnie pisał. Razem z autorem zwiedzamy wnętrza mieszkania nadleśniczego, biura, pomieszczenia gospodarcze, zapoznając się dokładnie z wyposażeniem każdego z nich. Powoli stajemy się świadkami życia codziennego na tym terenie, obsługujemy dawne sprzęty, uczestniczymy w obowiązkach i dorocznych pracach, które w oczach ówczesnego dziecka wzrastają do rangi rytuałów. Poznajemy warunki bytowe mieszkańców, relacje międzyludzkie, sprawy szkolne, postacie znane w dawnym Ustroniu, rozbudowę naszej miejscowości, ówczesne inwestycje, a także zapomniane nazwy miejscowe, które odnaleźć można tylko w unikatowych relacjach.
Podczas redakcji wybranych fragmentów wspomnień Tadeusza Jackowskiego do „Pamiętnika Ustrońskiego”, moją uwagę zwróciła mnogość detali w nich zawartych. To samo zauważyli czytelnicy. Zdumiewają wręcz drobiazgowe opisy dotyczące utwardzania drogi na odcinku Ustroń-Wisła w latach 1932-1933 czy przebiegu kolejki wąskotorowej w kamieniołomie Franciszka Gańczarczyka na Poniwcu. Dostarczył nam również wiele cennych archiwalnych fotografii miejscowości, pochodzących z rodzinnych albumów. Pozostawiona po nim spuścizna oprócz wartości sentymentalnej stanowi dla nas, regionalistów, doskonały materiał do dalszych badań nad dziejami Ustronia. Warto do niej sięgnąć. Zapewne będą także z niej czerpać kolejne pokolenia.

Bożena Kubień
Ustroń, dnia 26 marca 2017 r.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

27 lutego 2017 r.

Serdecznie zapraszamy do zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie o spotkaniu popularyzującym 19 tom „Pamiętnika Ustrońskiego” na Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ustroniu, które odbyło się w dniu 21 lutego 2017 r., piszą Bożena Kubień i Michał Pilch. Tam również można znaleźć fotografie z tegoż wydarzenia, jak i piękne, archiwalne ujęcia pochodzące z publikacji.

PIERWSZE "PAMIĘTNIKI USTROŃSKIE" DOSTĘPNE W SIECI - NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ

8 lutego 2017 r.

Kto pamięta okładki pierwszych „Pamiętników Ustrońskich”? Kto posiada w swoim domowym księgozbiorze pierwsze roczniki, które ukazały się blisko 30 lat temu? Publikacje te w zasadzie są już dzisiaj prawie niedostępne. Trudno je znaleźć w antykwariatach czy na aukcjach internetowych. Cóż się dziwić, kiedy bowiem zaczęły się pojawiać, były to niemalże pionierskie periodyki regionalne na naszym terenie.

W grudniu bieżącego roku Towarzystwo Miłośników Ustronia planuje wydać 20 tom „Pamiętnika Ustrońskiego”. W tym jubileuszowym czasie, wychodząc naprzeciw wszystkim pasjonatom oraz badaczom dziejów naszego miasta, archiwalne „Pamiętniki Ustrońskie”, których nakład dawno się wyczerpał, postanowiliśmy udostępnić w sieci – w formacie PDF do darmowego pobrania. Znajdziemy je w zakładce: WYDAWNICTWO. Elektroniczne wersje książek przygotował Jan Sztefek, za co Janku pięknie Ci dziękujemy! Na zainteresowanych czekają następujące numery: 1 (1988), 2 (1989), 3 (1990), 4 (1991), 5 (1992), 6 (1993) i 8 (1995), zredagowane przez Józefa Pilcha (1913-1995) oraz zespół – Lidię Szkaradnik, Zygmunta Białasa, Stanisława Niemczyka (1936-2014) i Karola Kubalę (1936-2013).

Pozostałe zaś ostatnie papierowe egzemplarze pierwszych „Pamiętników” (nr 7, 9 i 10) można jeszcze nabyć w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego oraz za pośrednictwem naszej strony internetowej – szczegóły w zakładce: SPRZEDAŻ WYDAWNICTW.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA SPOTKANIE POPULARYZUJĄCE 19 TOM "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"

7 lutego 2017 r.

Towarzystwo Miłośników Ustronia oraz Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Ustroniu zapraszają na spotkanie popularyzujące 19 tom „Pamiętnika Ustrońskiego”, które odbędzie się 21 lutego 2017 r. (wtorek) o godz. 16.00 w sali Domu Parafialnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy pl. ks. Karola Kotschego 4 w Ustroniu.
W programie:
- omówienie 19 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”,
- prezentacja multimedialna fotografii „Ustroń oraz jego mieszkańcy – dawniej i współcześnie”.

SZANOWNEJ PUBLICZNOŚCI OGŁASZAMY, ŻE NOWY, 19 TOM "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO" MAMY!

2 stycznia 2017 r.

Serdecznie zachęcamy do zakupu 19 tomu "Pamiętnika Ustrońskiego", który niedawno się ukazał. Książkę można nabyć na terenie Ustronia w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego przy ul. Hutniczej 3, na Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy pl. ks. Karola Kotschego 4 oraz za pośrednictwem naszej strony internetowej - zakładka SPRZEDAŻ WYDAWNICTW.
W tejże zakładce znajduje się również szczegółowy opis naszej najnowszej publikacji - problematyka, autorzy, spis treści itd.

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2017!

1 stycznia 2017 r.

Dla wszystkich Członków, Współpracowników, Partnerów, Sponsorów oraz Sympatyków Towarzystwa Miłośników Ustronia najserdeczniejsze życzenia - Szczęśliwego Nowego Roku 2017!
Do życzeń dołączamy kilka pięknych archiwalnych widoków ośnieżonego Ustronia.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

21 grudnia 2016 r.

W zakładce: WYDARZENIA KULTURALNE zamieszczona została relacja wraz z galerią fotografii z promocji 19 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”, która odbyła się 17 grudnia 2016 r. w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego.
Zapraszamy wszystkich do czytania oraz oglądania!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA PROMOCJĘ 19 TOMU "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"

5 grudnia 2016 r.

Towarzystwo Miłośników Ustronia oraz Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego zapraszają na promocję 19 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”, która odbędzie się w sobotę 17 grudnia 2016 r. o godz. 15.00 w Muzeum Ustrońskim przy ul. Hutniczej 3.
Prezentacji wydawnictwa dokona dr Michał Kawulok, historyk sztuki z Muzeum Beskidzkiego im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle. Z akcentem muzycznym wystąpi duet Magda Zborek i Szymon Staniszewski z towarzyszeniem pianisty Tymoteusza Tomali.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

14 listopada 2016 r.

Do zadań Towarzystwa Miłośników Ustronia należy m.in. popularyzowanie wybitnych postaci zasłużonych dla regionu. Jesienią 2016 r. sylwetkę zasłużonego ustroniaka Pawła Lipowczana juniora w 125.rocznicę urodzin oraz 75.rocznicę śmierci przypomniała dwa razy na terenie naszego miasta Bożena Kubień – 18 października na Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i 7 listopada w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego.
Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie znajdują się relacje oraz fotogalerie z obu prelekcji.

PAWEŁ LIPOWCZAN JUNIOR (1891-1941) - PRZYPOMNIENIE POSTACI ZASŁUŻONEGO USTRONIAKA

7 października 2016 r.

Towarzystwo Miłośników Ustronia oraz Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Ustroniu serdecznie zapraszają na spotkanie pt. „Paweł Lipowczan junior (1891-1941) – ustroński nauczyciel, kierownik szkoły, działacz społeczny i niepodległościowy”, które odbędzie się 18 października 2016 r. (wtorek) o godz. 17.00 w sali Domu Parafialnego przy pl. ks. Karola Kotschego 4 w Ustroniu.
Postać zasłużonego ustroniaka w 125. rocznicę urodzin oraz 75. rocznicę śmierci przypomni Bożena Kubień. Wykład połączony będzie z prezentacją multimedialną archiwalnych fotografii o znanym ustrońskim rodzie Lipowczanów.


18 TOM "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO" NADAL ZBIERA BARDZO POZYTYWNE OCENY - UKAZAŁA SIĘ KOLEJNA RECENZJA NAJNOWSZEGO WYDAWNICTWA TMU

9 lipca 2016 r.

Trwają intensywne prace nad kolejnym, 19 tomem „Pamiętnika Ustrońskiego”.

My tymczasem pragniemy się podzielić i jednocześnie pochwalić już trzecią recenzją naszego zeszłorocznego wydawnictwa. Miłą niespodziankę sprawiła nam otrzymana w czerwcu przesyłka z Warszawy od dra inż. Stefana Pyraka, zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa „Inżynieria i Budownictwo”. Paczka zawierała piękny list oraz egzemplarz kwietniowego numeru wspomnianego czasopisma, w którym zamieszczona została recenzja 18 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”
(„Inżynieria i Budownictwo” 72, 2016, nr 4, s. 226).
Serdecznie dziękujemy za słowa uznania! To już druga recenzja naszego ubiegłorocznego „Pamiętnika” przesłana ze stolicy.
Równocześnie zachęcamy do lektury wszystkich recenzji „Pamiętnika Ustrońskiego”, które można znaleźć w zakładce: WYDAWNICTWO.

Tak pozytywne oceny utwierdzają nas w przekonaniu, że o naszej małej ojczyźnie można pisać – w sposób naukowy, a zarazem przystępny w odbiorze i z sercem, promując w tej formie Ustroń – nie tylko na Śląsku Cieszyńskim, lecz w całej Polsce i poza granicami.

POSZUKIWALI KORZENI I PROJEKTOWALI USTROŃ PRZYSZŁOŚCI - KONKURS WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2016

30 czerwca 2016 r.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia zakładki: EDUKACJA REGIONALNA, w której znajdują się najświeższe materiały z tegorocznego Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha, czyli szczegółowa relacja Bożeny Kubień wraz z galerią fotografii autorstwa Michała Pilcha.

KONKURS WIEDZY O USTRONIU IM. JÓZEFA PILCHA 2016

15 czerwca 2016 r.

22 czerwca 2016 r. (środa) o godz. 10.30 w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego odbędzie się piąta edycja Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ustronia. Tradycyjnie wezmą w nim udział uczniowie klas pierwszych ustrońskich gimnazjów, którzy przygotowywali się do Konkursu na warsztatach regionalnych prowadzonych przez Bożenę Kubień. W tym roku gimnazjaliści rywalizować będą zarówno w konkurencjach indywidualnych, jak i drużynowych. Honorowy Patronat nad Konkursem objął Burmistrz Miasta Ustroń.

WARSZTATY REGIONALNE 2016

9 czerwca 2016 r.

Serdecznie zapraszamy do zakładki: EDUKACJA REGIONALNA, gdzie znajdują się relacje oraz fotogalerie z tegorocznych warsztatów regionalnych, przygotowujących uczniów klas pierwszych ustrońskich gimnazjów do Konkursu Wiedzy o Ustroniu im. Józefa Pilcha, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ustronia. Finał Konkursu odbędzie się 22 czerwca 2016 r. o godz. 10.30 w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego. Głównym celem Konkursu – projektu, realizowanego jako zadanie publiczne współfinansowane przez Miasto Ustroń – jest zainspirowanie młodego pokolenia do poznawania dziedzictwa kulturowego Ustronia, tradycji regionalnej, lokalnych wartości oraz bogatych i wielowątkowych dziejów naszej małej ojczyzny, a także zachęcenie do odkrywania swoich korzeni.

"KSIĄŻECZKA O SADACH I OWOCU..." - DZIEŁO KAROLA KOTSCHEGO PISANE GOTYKIEM, PRZEPISANE PRZEZ JANA SZTEFKA!

6 czerwca 2016 r.

Serdecznie zachęcamy do niezwykle interesującej lektury „Książeczki o sadach i owocu względem nabywania, wychowania, pożytkowania; z baczeniem osobliwem na położenie klimatu Szląskiego” autorstwa ks. Karola Kotschego z 1844 r. Dzieło to, pierwotnie pisane gotykiem, przepisał „normalną czcionką” Jan Sztefek – prezes – zwany Wielkim Zbójnikiem – Gromady Górali na Śląsku Cieszyńskim oraz sekretarz Towarzystwa Miłośników Ustronia. A uczynił to w 2014 r., czyli w 170. rocznicę ukazania się tegoż fascynującego wydawnictwa.

Jak pisze we wprowadzeniu: Gdy jak zwykle pytano mnie, co aktualnie robię, to mówiłem – przepisuję książeczkę pisaną gotykiem. Wtedy pytali po co? A po to – odpowiadałem – bo mało kto czyta w naszych czasach gotyk i być może normalna czcionka zachęci do czytania książeczki sprzed 170 lat.
Tedy zobaczycie Państwo, jakże innym językiem wtedy się posługiwano. Pewnie to nie był język codzienny. Według mnie był to trochę język naukowy, lekko dostosowany, (albo jak dawniej pisało się – akomodowany) do języka, jakim posługiwano się w tamtych czasach w domach.
Jestem przekonany, że będzie to fascynująca lektura, co dla mnie będzie wynagrodzeniem za włożoną pracę.

Pięknie Ci Janku dziękujemy. Wykonałeś naprawdę świetną pracę!

"KAROL KOTSCHY (1789-1856) - WSPOMNIENIE W 160. ROCZNICĘ ŚMIERCI - PRELEKCJA MICHAŁA PILCHA W MUZEUM "ZBIORY MARII SKALICKIEJ"

5 czerwca 2016 r.

Dnia 4 czerwca 2016 r. w Oddziale Muzeum Ustrońskiego im. Jana Jarockiego „Zbiory Marii Skalickiej” przy ul. 3 Maja 68 w Ustroniu Brzegach, Michał Pilch wygłosił interesującą prelekcję poświęconą osobie ks. Karola Kotschego, w związku z przypadającą w bieżącym roku 160. rocznicą śmierci zasłużonego, wieloletniego proboszcza Parafii Ewangelickiej w Ustroniu, a także znanego pomologa.

Wszystkich zainteresowanych postacią ks. Karola Kotschego zachęcamy do lektury 13 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego” (Ustroń 2007), gdzie na stronach 115-125 znajduje się pełne opracowanie Michała Pilcha pt. „Ksiądz Karol Fryderyk Kotschy”.


Karol Fryderyk Kotschy urodził się 25 stycznia 1789 r. w Cieszynie jako syn Jana Bogumiła Kotschego, pisarza na dworze Promnitzów w Pszczynie. Karol po ukończeniu cieszyńskich szkół dalszą edukację kontynuował na uniwersytecie w Lipsku, gdzie w latach 1807-1810 odbył studia teologiczne, równocześnie uczęszczając na wykłady z medycyny i pedagogiki. Po ukończeniu nauki odbył pieszą wędrówkę po Francji i Szwajcarii, gdzie zetknął się ze słynnym pedagogiem Johannem Heinrichem Pestalozzim. Po powrocie na ziemię cieszyńską w 1811 r. został ordynowany i powołany na stanowisko proboszcza Parafii Ewangelickiej w Ustroniu, który to urząd pełnił aż do śmierci w 1856 r. Dał się wówczas poznać jako świetny organizator życia zboru ustrońskiego, kaznodzieja i duszpasterz, ale również jako znany pomolog i botanik. Za jego proboszczowania zbudowano w Ustroniu murowane obiekty kościoła pw. Apostoła Jakuba Starszego według projektu lwowskiego architekta Floriana Onderki (1838 r., jeszcze bez wieży, którą wystawiono dopiero w 1865 r.) oraz szkoły – z wieżyczką i dzwonem (1827 r.). Jego najsłynniejszym dziełem z dziedziny pomologii jest „Książeczka o sadach i owocu względem nabywania, wychowania, pożytkowania; z baczeniem osobliwem na położenie klimatu Szląskiego”, wydana w Bernie Morawskim (Brnie) w 1844 r. Z innych znanych jego utworów literackich należy wymienić „Pieśni pogrzebne i szkolne”, wydane w Cieszynie w 1853 r. Był ponadto zagorzałym działaczem na rzecz abstynencji, czego dał wyraz w „Kazaniu domowym dla tych, którzyby pijaństwa wystrzegać się chcieli”, znanym bardziej pod tytułem „Gorzkie kapki, ale zdrowe” z 1844 r. Ks. Karol Kotschy zmarł 9 lutego 1856 r. i spoczął na cmentarzu katolickim w Ustroniu, wtedy jedynym i wspólnym. (bk)

GORĄCO ZACHĘCAMY DO WIOSENNYCH SPACERÓW DOLINĄ GOŚCIRADOWCA

9 kwietnia 2016 r.

Gorąco zachęcamy do wiosennych spacerów kultową doliną Gościradowca. Był to niegdyś jeden z najpiękniejszych uzdrowiskowych zakątków Ustronia. W latach 1889-1938 dolina stanowiła własność Towarzystwa Upiększania [później Miłośników] Ustronia. Dziś powraca powoli do swej dawnej świetności. A oto historia tego malowniczego miejsca.

W górnej części doliny potoku Gościradowiec w Ustroniu Zawodziu znajduje się źródło Żelaziste (Eisenquelle), zwane również źródłem Jana, odkryte przez Jana Kubischa – arcyksiążęcego urzędnika hutniczego w 1884 r. Wypływało wówczas z zawalonej sztolni, z której od lat 70. XVIII w. wydobywano rudę żelaza (syderyt) na potrzeby ustrońskiej huty. Woda ze źródła, zawierająca szczawy żelaziste, uważana jest za leczniczą, szczególnie przy chorobach związanych z niedokrwistością.
W 1889 r. źródło ocembrowało i opieką otoczyło założone w 1888 r. Towarzystwo Upiększania Ustronia (Verschönerungs-Verein in Ustron), od 1924 r. noszące nazwę Towarzystwo Miłośników Ustronia, które wówczas było właścicielem nieruchomości w dolinie Gościradowca.
W tym samym roku stowarzyszenie wzniosło przy źródle drewniany pawilon restauracyjny według projektu cieszyńskiego budowniczego Friedricha Eduarda Fuldy.
W 1926 r. obiekt ten został obmurowany, zmodernizowany i rozbudowany przez firmę bielskiego architekta i budowniczego Józefa Kozieła.
W 1932 r. źródło Żelaziste zyskało zachowaną do dzisiaj, nowoczesną obudowę, wykonaną według projektu wybitnego cieszyńskiego architekta Alfreda Antona Wiedermanna.
W 1938 r. Towarzystwo Miłośników Ustronia sprzedało swą nieruchomość w dolinie Gościradowca restauratorowi Emilowi Brychowi, który w 1939 r. na miejscu zburzonego, dawnego pawilonu restauracyjnego wystawił modernistyczną willę „Źródło Żelaziste”. Obiekt zaprojektował student architektury Politechniki Gdańskiej (później znany cieszyński architekt) Karol Kozieł rodem z Cisownicy, a wykonawcą była firma ustrońskiego budowniczego Jana Hanusa. Bryła budynku cechuje się prostotą i funkcjonalnością. Obiekt posiada dwie kondygnacje. Atrakcyjny wygląd nadają mu charakterystyczne filarowe tarasy, ciągnące się wzdłuż jego zaokrąglonej części. Interesująco prezentuje się przyziemie, obłożone piaskowcem godulskim (kamieniem breńskim), co świetnie współgra z leśnym otoczeniem willi. (bk)

WIELKANOC 2016

25 marca 2016 r.

Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych – dla wszystkich Członków, Współpracowników, Partnerów, Sponsorów oraz Sympatyków Towarzystwa Miłośników Ustronia.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

21 marca 2016 r.

Serdecznie zapraszamy do zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie znajduje się relacja wraz z galerią fotografii z prelekcji Bożeny Kubień, pt. „Paweł Lipowczan junior (1891-1941) – ustroński nauczyciel, kierownik szkoły, działacz społeczny i niepodległościowy”, która odbyła się 17 marca 2016 r. w sali Domu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie.

PAWEŁ LIPOWCZAN JUNIOR (1891-1941) - USTROŃSKI NAUCZYCIEL, KIEROWNIK SZKOŁY, DZIAŁACZ SPOŁECZNY I NIEPODLEGŁOŚCIOWY

10 marca 2016 r.

Tegoroczny marzec upływa pod znakiem dwóch okrągłych rocznic związanych z osobą Pawła Lipowczana juniora – 125-lecia urodzin oraz 75-lecia śmierci. Postać ustrońskiego nauczyciela, kierownika Szkoły Powszechnej nr 2, prezesa Towarzystwa Miłośników Ustronia, a także działacza niepodległościowego przypomni Bożena Kubień w czwartek 17 marca 2016 r. w Cieszynie (sala Domu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, ul. Pawła Stalmacha 14, godz. 15.00) podczas prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną archiwalnych fotografii i dokumentów. Wykład tenże zostanie powtórzony w Ustroniu jesienią bieżącego roku.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

20 lutego 2016 r.

Serdecznie zapraszamy do zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie o spotkaniu popularyzującym 18 tom „Pamiętnika Ustrońskiego” na Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ustroniu, które odbyło się w dniu 16 lutego 2016 r., pisze Michał Pilch. Tam również można znaleźć fotografie jego autorstwa z tegoż wydarzenia.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


15 lutego 2016 r.

Serdecznie zapraszamy do zakładki: EDUKACJA REGIONALNA, gdzie znajduje się relacja wraz z galerią fotografii z prelekcji „Zabytkowy gmach szkoły przy ul. Stawowej 3 w Ustroniu” w Zespole Szkół w Ustroniu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, która odbyła się 8 lutego 2016 r.

USTROŃSKI WĄTEK NA WYSTAWIE W KSIĄŻNICY BESKIDZKIEJ W BIELSKU-BIAŁEJ

4 lutego 2016 r.

„Twórcy Śląskiej Architektury. Portrety – architekt Henryk B. Buszko i architekt Aleksander L. Franta”. Taki tytuł nosi wystawa przygotowana przez Bibliotekę Śląską w Katowicach, którą w styczniu i pierwszej dekadzie lutego 2016 r. można było oglądać w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Na ekspozycji prezentującej dzieła znanych śląskich architektów nie mogło oczywiście zabraknąć ustrońskiego wątku. Dzielnica uzdrowiskowa w Ustroniu Zawodziu, słynne obiekty sanatoryjne w kształcie piramid, a także niezrealizowane projekty Domu Zdrojowego i kościoła rzymskokatolickiego – ten unikalny w swej formie, powstający sukcesywnie na przestrzeni lat 1966-1990 kompleks, uwieczniony został na archiwalnych fotografiach i szkicach, składających się na wspomnianą wystawę. Całości dopełniały piękne akwarele Henryka Buszko i grafiki Aleksandra Franty – od tej strony nie znaliśmy długoletnich członków Towarzystwa Miłośników Ustronia. Bielska ekspozycja stała się okazją dla Anny Gluzianki i Bożeny Kubień do zwiedzenia jej w towarzystwie Rozalii Piotrowskiej-Raszki – żony konstruktora budowlanego Henryka Raszki oraz Teresy Londzin, współpracujących niegdyś z duetem Buszko-Franta.
Dziękuję wszystkim miłym Paniom za sympatyczne popołudnie – 4 lutego 2016 r. – w Bielsku-Białej. (bk)


„Twórcy Śląskiej Architektury” to wieloletni projekt badawczo-dokumentacyjny i popularyzatorski mający na celu opracowanie, ochronę i promocję architektonicznego dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska drugiej połowy XX wieku oraz prezentację biografii i dorobku architektonicznego jej twórców.

Celem projektu jest kształtowanie w społeczeństwie świadomości wartości architektonicznego dziedzictwa kulturowego regionu, uhonorowanie architektów nestorów, budowanie ponadpokoleniowej więzi śląskich architektów oraz inspirowanie do podobnych działań inne regiony kraju.

Projekt prowadzony jest przez Bibliotekę Śląską w Katowicach wraz z partnerami: Śląską Okręgową Izbą Architektów R.P., Stowarzyszeniem Architektów Polskich oddział Katowice, Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego, Instytutem Badań Regionalnych BŚL, Urzędem Miasta Katowice, Uniwersytetem Śląskim – Zakład Historii Sztuki, Instytut Socjologii, Politechniką Śląską - Wydział Architektury, Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE POPULARYZUJĄCE 18 TOM "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"

28 stycznia 2016 r.

Towarzystwo Miłośników Ustronia oraz Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział w Ustroniu zapraszają na spotkanie popularyzujące 18 TOM „PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO”, które odbędzie się 16 lutego 2016 r. (wtorek) o godz. 17.00 w sali Domu Parafialnego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy pl. ks. Karola Kotschego 4 w Ustroniu.
W programie:
- omówienie 18 tomu „Pamiętnika Ustrońskiego”
- „Historia – zabytki – kultura – ludzie – wydarzenia” – prezentacja multimedialna fotografii z życia Ustronia oraz jego mieszkańców dawniej i dziś.

EDUKACJA REGIONALNA W ZESPOLE SZKÓŁ W USTRONIU ZAKŁADU DOSKONALENIA ZAWODOWEGO W KATOWICACH

25 stycznia 2016 r.

W poniedziałek 8 lutego 2016 r. o godz. 10.45 w Zespole Szkół w Ustroniu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach będzie miała miejsce lekcja edukacji regionalnej, podczas której Bożena Kubień zaprezentuje wykład pt. „Zabytkowy gmach szkoły przy ul. Stawowej 3 w Ustroniu”, zilustrowany prezentacją multimedialną archiwalnych i współczesnych fotografii. Uczniowie zapoznają się z dziejami swej szkoły oraz wyruszą na wirtualną wycieczkę, zwiedzając piękny zabytkowy obiekt, a także jego najbliższą okolicę.

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU 2016

1 stycznia 2016 r.

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2016 – dla wszystkich Członków, Współpracowników, Partnerów, Sponsorów oraz Sympatyków Towarzystwa Miłośników Ustronia.
Do życzeń dołączamy tradycyjny noworoczny winsz – niegdyś bardzo popularny zarówno w Ustroniu, jak i na całym Śląsku Cieszyńskim.

Na szczyńści, na zdrowi,
na tyn Nowy Rok.
Żeby sie Wóm darziło,
mnożyło, kapusta i groch,
żeby sie Wóm darziło,
mnożyło, we dworze i w kumorze,
na kołeczku i w woreczku,
w każdym kóntku po dziecióntku.
Dej Boże, żebyście mieli tela wołków,
co w płocie kołków,
tela cieliczek, co w lesie jedliczek,
tela byczków, co w lesie buczków,
tela łowiec, co w lesie mrowiec,
a w polu żeby stoł snop przy snopie,
kopa przy kopie,
a gazda miyndzy kopami
jak miesiąc między gwiozdami
i żeby jechoł wóz za wozym do gumna
jak pszczoły do ula,
i żebyście byli tacy wiesieli
jako w niebie anieli.

JUŻ JEST NOWE, KOLEJNE WYDAWNICTWO TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW USTRONIA - 18 TOM "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO"!

21 grudnia 2015 r.

Drodzy miłośnicy wydawnictwa "Pamiętnik Ustroński"!

Serdecznie zapraszamy do zakładki WYDAWNICTWO, gdzie zamieszczone jest wystąpienie Aleksandry Błahut-Kowalczyk z Cieszyna, prezentujące najnowszy, 18 tom naszej publikacji.
Natomiast w zakładce WYDARZENIA KULTURALNE znajduje się relacja z promocji wraz z galerią fotografii.
Gorąco zachęcamy do zakupu 18 tomu "Pamiętnika Ustrońskiego". Książkę można nabyć na terenie Ustronia - w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego przy ul. Hutniczej 3, na Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy pl. ks. Karola Kotschego 4 oraz za pośrednictwem naszej strony internetowej - zakładka SPRZEDAŻ WYDAWNICTW.

OTTO WINECKI-WINDHOLZ (1923-2015)

27 listopada 2015 r.

Z wielkim smutkiem żegnamy śp. OTTONA WINECKIEGO-WINDHOLZA – Honorowego Obywatela Ustronia, długoletniego członka Towarzystwa Miłośników Ustronia i współautora „Pamiętnika Ustrońskiego”, który odszedł w dniu 26 listopada 2015 r. w Melbourne, w dalekiej Australii.

Otto Winecki-Windholz urodził się 29 marca 1923 r. w Ustroniu jako syn Selmy z domu Ring i Józefa Windholzów. Uczęszczał do miejscowej Szkoły Powszechnej nr 2 oraz Państwowego Koedukacyjnego Gimnazjum Kupieckiego w Cieszynie. Pod koniec października 1939 r. został wywieziony do tworzącego się obozu koncentracyjnego w Nisku, skąd udało mu się zbiec i dostać do Lwowa. Tam został schwytany przez NKWD i wywieziony do obozu pracy na Syberię. Z końcem 1943 r. zgłosił się do tworzącej się w ZSRR armii kościuszkowskiej, z którą przeszedł cały jej szlak bojowy, zakończony w Berlinie w maju 1945 r. Po zdaniu matury rozpoczął studia w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie, a w maju 1949 r. podjął pracę w Ministerstwie Handlu Zagranicznego. W wyniku wydarzeń politycznych 1967-1968, pozbawiony pracy, został zmuszony do opuszczenia kraju i osiedlił się wraz z rodziną w Melbourne w Australii. Był długoletnim (od 1994 r.) członkiem Towarzystwa Miłośników Ustronia oraz współautorem „Pamiętnika Ustrońskiego”, w którym (w latach 1999-2015) publikował artykuły wspomnieniowe. Do końca pozostawał w stałym, nieprzerwanym kontakcie ze swą ziemią ojczystą, którą do 2010 r. co kilka lat odwiedzał. 29 maja 2008 r. Rada Miasta nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Ustronia.
Zgodnie z życzeniem zmarłego, prochy jego zostaną przewiezione do Polski i pochowane na cmentarzu komunalnym w grobie rodziców - Selmy i Józefa Windholzów.


WILAMOWICE KOŁO SKOCZOWA - CIESZYN - USTROŃ. SZLAKIEM DZIEDZICTWA KULTUROWEGO REGIONU

12 listopada 2015 r.

Szlakiem dziedzictwa kulturowego regionu wyruszyły w dniu 11 listopada 2015 r. Alicja Cieślar i Bożena Kubień. Trasa wiodła od Wilamowic koło Skoczowa przez Cieszyn – tam zwiedzałyśmy cmentarze żydowskie – do Ustronia Poniwca, gdzie podziwiałyśmy zachowaną starą, drewnianą architekturę.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

25 września 2015 r.

Serdecznie zapraszamy do zakładki: WYDARZENIA KULTURALNE, gdzie o jubileuszu szkoły przy ul. Stawowej 3 w Ustroniu pisze Michał Pilch. Tam również można znaleźć fotografie jego autorstwa z tejże uroczystości.

POMNIK ŁAWKI SZKOLNEJ DLA TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW USTRONIA OD ZWIĄZKU NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO

17 września 2015 r.

Towarzystwo Miłośników Ustronia składa serdeczne podziękowanie Związkowi Nauczycielstwa Polskiego za piękny podarunek – miniaturową rzeźbę Pomnika Ławki Szkolnej – drewnianą kopię wykonaną w Pracowni Ceramiki Lidii i Witolda Kopytkiewiczów w Bełchatowie. Oryginalny Pomnik Ławki Szkolnej stoi w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 35. Na pulpicie ławki znajdują się książki przewiązane tasiemką, liczydło szkolne, otwarty zeszyt oraz kałamarz w otworze wyciętym w blacie ławki. Autorem rzeźby wykonanej w brązie jest Wojciech Gryniewicz. Odsłonięty w 2010 roku pomnik jest repliką ławki z 1905 roku, której oryginał znajduje się w Muzeum Związku Nauczycielstwa Polskiego w Pilaszkowie koło Łowicza.

Miniaturkę Pomnika Ławki Szkolnej wręczała nam Barbara Redkowska – wiceprezes Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP w towarzystwie Ewy Lankocz – prezes ustrońskiego Oddziału ZNP, podczas sesji popularnonaukowej zorganizowanej 15 września 2015 roku z okazji jubileuszu 145.lecia wybudowania szkoły przy ul. Stawowej 3 w Ustroniu.

Tym bardziej cieszymy się z tego upominku, gdyż na przestrzeni 127 lat istnienia w szeregach Towarzystwa Miłośników Ustronia – szczególnie w okresie międzywojennym – było wielu nauczycieli.

TABLICA UPAMIĘTNIAJĄCA 145.ROCZNICĘ WZNIESIENIA MUROWANEGO OBIEKTU SZKOŁY PRZY UL. STAWOWEJ 3 W USTRONIU JUŻ WISI!

10 września 2015 r.

Miło nam poinformować wszystkich regionalistów i miłośników naszej małej ojczyzny, że tablica upamiętniająca 145. rocznicę wzniesienia murowanego obiektu szkoły przy ul. Stawowej 3 w Ustroniu już wisi.
Nadmienię tylko, że szkoła ta, pierwotnie działająca w duchu wyznaniowym - o charakterze ewangelickim - była pierwszą szkołą w Ustroniu, w której nauczano w języku polskim.
Do 1976 roku w budynku tym mieściła się Szkoła Podstawowa nr 2, natomiast od 1980 roku obiekt jest własnością Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.

Dzisiaj - 10 września 2015 roku - Firma J. P. Pilch Sp. z o.o. z Ustronia - wykonawca tablicy, właśnie ją zamontowała.

Poniżej kilka zdjęć autorstwa Michała Pilcha dokumentujących montaż tablicy.

Jeszcze raz serdecznie wszystkich zapraszamy na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, a potem na sesją popularnonaukową!

Zaproszenie poniżej...
17 sierpnia 2015 r.

Odszedł współtwórca Zawodzia. Jeden z czołowych i najbardziej rozpoznawalnych śląskich architektów zmarł 31 lipca 2015 r. w Katowicach w wieku 90 lat.
Henryk Buszko wraz ze swym partnerem zawodowym Aleksandrem Frantą stworzył zespół autorski, który w drugiej połowie XX stulecia odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu przestrzeni publicznej oraz kreowaniu modernistycznego oblicza zabudowy naszego regionu, kontynuując w indywidualny sposób – jako druga generacja – pracę swych międzywojennych poprzedników, miejscowej awangardy. Ich projekty są dziś interpretowane jako jedne z najważniejszych ikon śląskiej architektury. W Ustroniu nierozłącznie kojarzeni są z uzdrowiskową dzielnicą Zawodzie. Ten unikalny w swej formie, budowany w latach 1966-1990 z wielkim rozmachem, ale równocześnie z wieloma trudnościami, kompleks leczniczo-rehabilitacyjny określił poniekąd współczesny charakter naszego miasta, stał się symbolem miejsca i już na trwałe wrósł, wkomponował się w lokalny pejzaż.
Był wychowany w rozumieniu architektury jako twórczości służebnej wobec człowieka. Jego poglądy ukształtowała krakowska szkoła architektury i jej największe autorytety – Adolf Szyszko-Bohusz, Władysław Tatarkiewicz, Włodzimierz Gruszczyński czy Juliusz Żórawski. Wyznawał zasadę, że wszystko, co zaprojektuje musi mieć swoje logiczne uzasadnienie – „architekturę odbiera się wszystkimi zmysłami i ja jako jej twórca ponoszę odpowiedzialność nie tylko za to, jaka ona jest, czy mi się ona podoba czy nie, ale za to, jak będzie służyć ludziom”.

AUTORZY 18 TOMU "PAMIĘTNIKA USTROŃSKIEGO" W AKCJI!!!

9 lipca 2015 r.

W bieżącym roku „Pamiętnik Ustroński” osiągnie WIEK DOROSŁY, CZYLI TOM 18.
Trwają intensywne przygotowania wydawnictwa. Autorzy pracują pełną parą. Zbierają materiały, przeprowadzają kwerendy, piszą, opracowują, redagują, skanują, robią niezbędne fotografie...

Właśnie kilka takich zdjęć zamieszczamy poniżej. Wykonał je w czwartek 9 lipca 2015 r. kolega Michał Pilch, który obecnie jest bardzo zaangażowany w pracę nad artykułem o dzielnicy Dobka. Tekst będzie stanowił uzupełnienie jego autorskiego materiału sprzed dwóch lat (M. Pilch., Historia szkoły w Dobce, „Pamiętnik Ustroński”, t. 16, Ustroń 2013, s. 35-60). Poznamy nowe fakty – efekt badań terenowych oraz kwerend – dotyczące historii pięknej, drewnianej dzwonnicy oraz dobczańskiej szkoły...

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotografii Michała Pilcha oraz na wakacyjną wycieczkę do Dobki!